W dniu 29 sierpnia 2021  r. na Rynku głównym w Śniadowie odbyły się dożynki Gminne.  Organizatorem całego wydarzenia była Gmina Śniadowo oraz Gminny Ośrodek Kultury w Śniadowie.

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie ,,Sąsiedzi’’ korzystając z zaproszenia i okazji postanowiła zorganizować targi/wystawy poświęcone lokalnym daniom regionalnym.

Podczas całego wydarzenia pracownicy Biura LGD rozdawali bezpłatnie dla uczestników imprezy przepyszne dania regionalne w postaci: kałdunów, babki ziemniaczanej, pierogów.

Dzięki takim inicjatywom mamy okazję, aby chronić tożsamość smaku naszego regionu i stworzyć okazję do ich promocji. W celach reklamowych pracownicy Biura rozdawali również gadżety promocyjne zakupione w ramach w/w projektu.

Realizatorem usługi cateringowej było Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Piątnica, której bardzo dziękujemy za przygotowanie tych pysznych potraw.

Podczas całego wydarzenia organizatorzy zorganizowali również dla najmłodszych wiele atrakcji m.in. gry, zabawy, dmuchańce. Natomiast starsi mogli bawić się przy fajnej muzyce.

Dzięki realizacji projektu pt. .,,Smaki Łączą Regiony’’ w ramach podzdziałania 19.3 ,,Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania’’ objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 lokalne społeczność mogła poznać smaki naszego regionu.

W dniu 24 lipca 2021  r. w Piątnicy przy ul. Fortecznej ( na terenie III Fortu) odbyła się rekonstrukcja walk z 1920 r. o forty w Piątnicy. Inscenizację bitwy zorganizowała Grupa Historyczno – Edukacyjna ,,Szare Szeregi’’.

Natomiast tuż po rekonstrukcji walki przy ul. Stawiskowskiej 57 odbył się ,,Piknik Forteczny’’.

Podczas imprezy zapewniono mnóstwo atrakcji, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Uczestników wydarzenia częstowano kuchnią regionalną oraz ulubioną zupą każdego żołnierza - grochówką. Nie zabrakło również animacji, zabaw, konkursów oraz pokazów współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego.

Podczas imprezy Stowarzyszenie „Sąsiedzi” zorganizowało stoisko wystawowe dla społeczności z obszaru LGD, a pracownicy biura udzielali informacji o działalności LGD, jak również  o możliwości pozyskiwania środków finansowych na działania odpowiadające lokalnej społeczności w ramach konkursów z PROW, EFS, EFRR wpisujących się do Lokalnej Strategii Rozwoju.

Wskazane zadanie zostało zorganizowane  w ramach kampanii promocyjnej dotyczącej wdrażania LSR wpisanej w harmonogram realizacji planu komunikacji na 2021 rok.

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie ,,Sąsiedzi’’ ma przyjemność zaprosić do wzięcia udziału w konkursie kulinarnym pt. ,, CHŁOPY DO GARÓW’’

- Regulamin konkursu

- Formularz zgłoszeniowy

W dniach 10-13.07.2021 r. na terenie małopolski odbył się wyjazd studyjny połączony  z warsztatami kulinarnymi.

Podczas wizyty studyjnej zorganizowano konferencję dotyczącą realizowanego projektu połączoną z warsztatami kulinarnymi. Czterodniowa wizyta studyjna zorganizowana była w Gminie Szaflary. Łącznie w wizycie studyjnej uczestniczyło 50 osób/mieszkańców z obszaru LGD Stowarzyszenia ,,Sąsiedzi’’.  Zakres konferencji obejmował takie zagadnienia jak:

- omówienie założeń realizowanego projektu,

- przedstawienie dobrych praktyk na temat produktów regionalnych charakterystycznych dla terenów, z których pochodzą partnerzy projektu oraz terenu, na którym prowadzona była konferencja.

Kolejnym etapem wizyty studyjnej była organizacja warsztatu kulinarnego na temat produktów/dań/lokalnych/ regionalnych charakterystycznych dla obszaru małopolski.     W warsztacie wzięli udział wszyscy uczestnicy wyjazdu studyjnego. Program warsztatów kulinarnych obejmował zajęcia teoretyczne na temat tradycji kulinarnych obszaru małopolski, zapoznanie się z lokalnymi produktami oraz sposobem ich wykorzystania, obróbki wybranych produktów, przyrządzania tradycyjnych potraw oraz degustację i ocenę.

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Sąsiedzi” ma przyjemność zaprosić mieszkańców obszaru LGD na  warsztaty z garncarstwa w miejscowośći Sokole 59,  16-050 Michałowo.

Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość poznania technik pracy z gliną oraz lepienia, zdobienia,  wysuszania i wypalania prac za pomocą szkliw, angob i granulatu szklanego.

Realizacja zadania podzielona jest na dwa etapy (2 dni) w terminach: 06.09.2021r, 27.09.2021 r.

Koszty podróży, wyżywienia oraz udziału w warsztatach pokrywa Stowarzyszenie ,,Sąsiedzi’’. Zadanie realizowane jest w ramach projektu pt. „Smaki Łączą Regiony”   i współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 ,,Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania”  objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Ilość miejsc ograniczona (15 osób). Warunkiem uczestnictwa w wyjeździe jest wypełnienie i dostarczenie formularza zgłoszeniowego. Formularz można dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą tradycyjną na adres: Stowarzyszenie „Sąsiedzi”, ul. Szosa Zambrowska 1/27, 18-400 Łomża lub pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  w terminie do 23.08.2021

O zakwalifikowaniu się  osób na udział w warsztatach decyduje data wpływu formularza zgłoszeniowego.­­ Szczegółowe informacje dotyczące warsztatów znajdą Państwo w załącznikach lub pod numerem tel. 501-547-219.

- Program dla uczestników warsztatów z garncarstwa

- Formularz zgłoszeniowy